High Sports logo High Sport Magazine tävlingar
2002
pil Nyheter pil Artiklar pil Resmål pil Profiler pil Everest
 
pil Grader
 1999      2000      2001
klicka på länkar ovan om du vill kolla de gångna årens tävlingar
 2002 Ranking
 januari
  2 jan Kirov (RUS) världscup (isklättring)   resultat  
  5 jan Västervik Sverigecup (boulder)   resultat rapport
11 jan Pitztal (AUT) världscup (isklättring)   resultat  
17 jan Val Daone (ITA) världscup (isklättring)      
19 jan Stockholm Sverigecup (juniorer) info    
25 jan Saas-Fee (SUI) världscup (isklättring)      
 februari
  2 feb Göteborg Sverigecup (boulder) info resultat  
 mars
  1 mar Quebec (CAN) världscup (isklättring)      
  3 mar Västervik Total boulder (boulder) info resultat
  9 mar Jönköping Sverigecup (juniorer) info resultat
 april
?? apr Helsingfors (FIN) NM (OS)      
  4 apr Apatity (RUS) Europacup för juniorer (OS och speed)      
  6 apr Stockholm SM i svårighet Kval och Semifinal
på Karbin 
info resultat
  7 apr Stockholm SM i svårighet Final på Klätterverket info resultat rapport
20-21 apr Stockholm SM i bouldering på Sollentuna- mässan info resultat
26 apr Bolzano (ITA) världscup (OS)      
27 apr Göteborg Junior SM i svårighet info resultat
 maj
 4 maj Västervik Junior SM i bouldering info resultat rapport
?? maj Stuttgart (GER) världscup (OS)      
17 maj Millau (FRA) tävling (bouldering)      
17 maj Yekateringburg (RUS) alt. 1 världscup (OS och speed)      
22 maj Yekateringburg (RUS) alt. 2 världscup (speed)      
25 maj Yekateringburg (RUS) alt. 3 världscup (speed)      
 juni
?? jun Fiera di Primiero (ITA) världscup (boulder)      
?? jun Edinburgh (GBR) Europacup för juniorer      
  7 jun Imst (AUT) världscup (OS)      
15 jun Imst (AUT) Europacup för juniorer      
21 jun Arco (ITA) Europacup för juniorer      
26 jun Lecco (ITA) världscup (OS, boulder och speed)      
 juli
?? jul Gap (FRA) världscup (boulder)      
11 jul Chamonix (FRA) EM (OS, boulder och speed)      
19 jul Serre Chevalier (FRA) tävling (OS)   resultat  
26 jul L'Argentiere (FRA) tävling (boulder)      
 augusti
  3 aug München (GER) världscup (boulder)      
16 aug Göteborg SM i Speed info resultat
17 aug Göteborg NM i bouldering info resultat rapport
29 aug Singapore (SIN) världscup (OS och speed)   resultat  
 september
?? sep Rovereto (ITA) världscup (boulder)      
  7 sep Arco (ITA) tävling (OS, boulder och speed)      
28 sep Canteleu (FRA) JVM      
29 sep Chambery (FRA) världscup (boulder)      
 oktober
?? okt Scheidegg (GER) tävling (OS)      
  4 okt Grenoble (FRA) tävling (boulder)      
12 okt Aprica (ITA) Europacup för juniorer      
18 okt Aprica (ITA) världscup (OS)      
25 okt Warszawa (POL) världscup (boulder och speed)      
 november
2-3 nov Helsingfors (FIN) NM i svårighet info rapport
?? nov Amsterdam (NED) Europacup för juniorer      
?? nov Veliko Tarnovo (BUL) Europacup för juniorer      
  9 nov Karlstad Svårighet,  juniorer

info

   
  9 nov Kranj (SLO) Europacup för juniorer
  9 nov ?? Nordamerikanska mästerskapet för juniorer      
15 nov Kranj (SLO) världscup (OS)      
16 nov Stockholm Bouldercupen info resultat
30 nov Västervik Svårighet,  juniorer info
 december