High Sport
Magazine
Tävlingar
2000
SM (isklättring) i Sunne
29 januari 2000
reportage
sida 2 (2)
 
SÖNDAG - SPPEDTÄVLING

Bättre tur med vädret, klar himmel och några minusgrader, men det blåste rejält så högtalare och staket flög i luften. Nu handlade det alltså om att ta sig till toppen så snabbt som möjligt, på två leder bra mycket lättare än gårdagens. 16 herrar och 4 damer kom till start.

Herrarna hade först en kvalomgång där 12 klättrare skulle gå vidare till kvalomgång två. Sedan gick åtta klättrare vidare till semifinal, fyra vidare till kvartsfinal och till sist två till den slutgiltiga finalen.

 
Herrarnas final i speed (Jonas Johansson och Anders Lindfors) Herrarnas final i speed (Jonas Johansson och Anders Lindfors)
Damerna hade först en provomgång och sedan ett kval där tiderna avgjorde vem som skulle klättra mot vem i kvartsfinalen. Bästa tiden klättrade mot sämsta, tvåan mot trean. De två som vann sina heat i kvarten fick sedan tävla mot varandra i finalen.

Speedklättring på is visade sig bli en riktig rysare, synd bara att det inte var mycket till publik som fick uppleva detta.

Extra spännande blev det på slutet när man införde jaktstart, och den som toppade ur första leden först fick lika många sekunders försprång på andra leden. Den som först nådde toppen på andra leden hade alltså vunnit heatet. Här blev det mycket psykologi som spelade in. Hade man ett övertag efter första leden var det lätt att slappna av för mycket på den andra, och tappa sitt försprång.

Många av herrarna satte allt på ett kort och klättrade grymt snabbt, men det var också en hel del av dem som föll av och blev utslagna. I den slutgiltiga finalen stod det mellan Jonas Johansson och Anders Lindfors. De klättrade så isen yrde, men Jonas föll av relativt tidigt på leden. En sekund senare föll även Anders, och publiken började skrika:

- Omstart, omstart!

Sagt och gjort, det blev ett nytt race som var otroligt jämnt, både har bara någon meter kvar till toppen och börjar halka omkring. Anders sträcker sig för att slå till flaskan (målet) men faller och missar den med några centimeter. Jonas vevar på, en, två och tre gånger. Tillslut får han till en träff på flaskan och vinner därmed speedtävlingen.

HERRAR

1. Jonas Johansson, Uppsala
2. Anders Lindfors, Stockholm
3. Peter Almqvist, Stockholm

 
På damsidan är det Ann-Sofie Andersson och Jenny Förander som lyckas ta sig vidare till final. Jenny börjar på den något svårare leden, och når toppen tre sekunder efter Ann-Sofie.

Känns som ett litet övertag för mig, den andra leden bör gå snabbare. Klättrar på och allt stämmer. Nu måste jag väl vara i kapp snart, tänker jag, när jag plötsligt får se Ann-Sofie på den avslutande hyllan några meter över mig. Hur kom hon dit så snabbt?! Vevar på så gott det går, men Ann-Sofie har fått segervittring och gör inga misstag på slutet. Får erkänna mig besegrad, men otroligt nöjd ändå med min silvermedalj. Inte så illa med tanke på att jag har klättrat mer is denna dag än under hela mitt tidigare liv.

DAMER

1. Ann-Sofie Andersson, Götegorg
2. Jenny Förander, Göteborg
3. Cecilia Rahlgård, Stockholm
4. Johanna Andrae, Uppsala

 
Jenny Förander (till vänster) och Ann-Sofie Andersson i finalen Jenny Förander (till vänster) och Ann-Sofie Andersson i finalen
EN MINNESVÄRD HELG

En jättekul tävling, tycker jag. Kul att prova på något nytt, och att klättra is utan att behöva lägga all energi på att skruva i och ur isskruvar och stå ensam på en standplats och frysa i timtal (även om det väl kan ha sin tjusning det också). Frös gjorde vi förstås här också, men då fanns det i alla fall en varm stuga att gå in i emellanåt.

Slutligen måste jag bara tacka alla arrangörer som såg till att tävlingen blev av och alla tappra säkringsmän som definitivt gjorde den största bedriften och uthärdade regn och blåst utan så mycket som en sur min på hela helgen.
Jenny Förander av
Jenny Förander
sida 1 sida 2